Schedule 2019

 

Friday, May 24, 2019

All screenings will be at the Tuke Cinema Room of the Regents University in London. Free entrance!
Inner Cir, London NW1 4NS

 

First session 11:00 am

   

Sea Turtle Conservation in Puerto Escondido (2018) - Camilla Daldoss

A Sense of chaos (2018) - Julian Were

Dearly Departed (2018) - Elise Martin

Situation (2016) - Adam Baird

When stones swell (2018) - Diego Amorim

 

Second session 12:30 pm

Muse (2019) - Richard John Taylor - 01:17:00 min

 

Third session 2:00 pm

 

2 by 2 (2017) - Mark Playne

Theory of Impetus (2019) - Marcelo Faria, Rafael Moura -  01:27:00 min

 

Fifth session 5:00 pm

  

Seclusion (2018) - George Turner, Lee Reynolds

Nostalgia for Existing Without Delay Overview (2018) - Slawomir Milewski - 00:50:00 min

Borderless (2018) - Mohamed Noaman

 

Sixth session 6:00 pm

    

SnaBIRtle circus (2018) - Shuk Yee Tsang

A Leaf (2018) - Bishara Shoukry

Meeting with the Devil (2018) - Theo Kim

Against All Odds (2018) - James Evans

Penumbra (2019) - Oscar Knott

 

Seventh Session 7:00 pm

     

Circus Act (2018) - Donell Atkinson-Johnson

Couples Therapy (2019) - Tatjana Anders

Nap Time (2018) - Federico Gáspari

Layton's Mystery Journey: Katrielle & the Millionaires' Conspiracy (2017) - Akihiro Hino

Rebecca Gold (2018) - Ian Diaz

Borderless (2018) - Mohamed Noaman

 

Eighth Session 8:00 pm 

Tree house (2019) - Florin Brinza  - 01:39:00 min

Saturday, May 25, 2019

All screenings will be at the Tuke Cinema Room of the Regents University in London. Free entrance!
Inner Cir, London NW1 4NS

 

First session 10:00 am

   

 “At Dawn the Flowers Open the Gates of Paradise” (2017) - Elzbieta Piekacz

Embrace (2015) - Elzbieta Piekacz

The entropy of all things (2019) - Tony Hickson

Becoming Me (2018) - Stefano Pasotti

Hell's Valley (2014) - William Allum

 

Second session 11:00 am

The suicide game (2018) - Lojika

Shakespeare Republic: #LoveTheBard (Season Two) (2017) - Sally McLean

 

Third session 12:00 pm

 

Unorganized Crime (2018) - Nick Vallelonga

SIKLUS (2018) - Louis Minnaar

 

Fourth session 1:00 pm

   <

Meteorlight (2018) - Jonny Eveson

It Follows (2017) - Eresha Sale

Mírame (2019) - Juan Andres Mateos

Children (2018) - Stewart Giles

 

Fifth session 2:00 pm

     

On the Go with Dmitri Kourliandski (2018) - Katya Kesten

The Crossing (2018) - Jaak Erasmus

Stories of Passers Through (2018) - Koutaiba Al-Janabi

Puntos Suspensivos (2019) - Dani Ginebroza